Dolňácké slavnosti jsou minulostí - podívejte se na první fotky

Dolňácké slavnosti jsou už minulostí. Na internetových stránkách se k nim budeme několikrát vracet, podívejte se na první fotografie ze včerejší jízdy králů a průvodu krojovaných Hlukem.

K těmto fotkám bych měl určitě napsat i několik doprovodných řádků, ale zatím mi to nějak nejde. Vždyť slavnosti skončily teprve před chvílí, ještě před několika málo hodinami jsme seděli u tvrze a vychutnávali si uplynulé tři dny.

Hospůdka byla plná, ve vedlejším parku vyhrávala na rozloučenou muzika a ve vzduchu bylo tolik pohody, jako jsem už dlouho nezažil - nebylo divu, mnozí z těch, mezi nimiž jsem seděl, měli ještě ráno ve tváři napětí, jak se vydaří poslední den slavností a jak obstojí i oni sami.

Samozřejmě všechny vyřčené věty se týkaly průběhu slavností i jejich hodnocení. Tak co jste říkali vy, kteří jste byli přítomni? Můžete mi o svých dojmech napsat do mejlíku. Mně osobně například těch dvacet osm jezdců na koních, seřazených na stadionu jeden vedle druhého, nevymizí z paměti do konce života. Ale těžko se to vypráví někomu, kdo tento obraz - větší než jakýkoliv jiný, který byl na plátno namalován - neviděl na vlastní oči.

Slyšel jsem mnohá slova chvály a spokojenosti, Hluk prožil tři vydařené dny, kdy slavnostem přálo počasí, mnohé pořady se dočkaly nadšeného ohlasu a na většinu z nich přišlo hodně velké množství lidí. Samozřejmě byly i potíže, byť spíše drobnějšího rázu - kupříkladu nešťastné problémy s ozvučením při vyvolávkách jezdců přímo na náměstí.

Co už ale teď uděláme? Dvacáté jubilejní slavnosti jsou minulostí a už se nevrátí.  Tak jako se nevrátí žádný den, který jsme prožili. My, kteří jsme byli na místě, radujme se, že jsme měli to štěstí a možná trochu více i pochopili, proč tradice v Hluku mají takovou sílu - mnohde už nevídanou a během let zcela vyprahlou.

Nechci psát v této chvíli příliš mnoho slov, protože ten nejlepší článek napsali všichni ti, kteří se slavností účastnili. Moc dobře vím, kolik bylo za vším práce a kolika lidem nesmírně záleželo na co nejlepším průběhu uplynulých dní. A vůbec se nedivím, že včera večer jsem viděl v řadě tváří dojetí.

Dnes ráno opět začíná běžný, obyčejný život. Jsem ale přesvědčený, že zase tak obyčejný a běžný není - právě díky takovým setkáním, jaké jsme v Hluku prožili. Jejich smysl je mnohem hlubší, než si mnozí uvědomují. Tedy, pokud je nechápeme jen jako jakoukoliv jinou "kulturní akci". Kéž by byly inspirací především pro ty mladší...

RB (radekbartonicek@klikni.cz

Ps. Snažil jsem se fotit i točit, bylo nás několik. Postupně vám výsledky těchto snah ukážeme na stránkách i v Hluckých novinách. Zatím jsem dal na stránky své fotky, ale budu se těšit na fotky kohokoliv z vás. Rád bych ale za sebe dodal, že všechny foťáky i kamery by byly bezcenné, nebýt těch, které bylo možné zachytit. Tedy, klobouk dolů před nimi. Až budeme mít všichni foťáky a kamery, ale nebude krojovaných, nebudeme se mít ani na co dívat -  ale nechci strašit...

Datum vložení: 5. 12. 2016 15:26