Tři králové se sejdou na Sv. Antonínku 8. května

Tak takto se vyfotili ve Zlíně zástupci Hluku, Kunovic a Vlčnova s krajským hejtmanem Liborem Lukášem. Nalevo je starosta Vlčnova Antonín Pijáček, dáma na snímku je místostarostka Kunovic Ivana Majíčková. A hluckého místostarostu Antonína Kočího nemusím p

Pokud budete mít čas, zajděte se podívat ve čtvrtek 8. května v deset ráno na Sv. Antonínek. Přesně v tento čas se tady poprvé v historii sejdou "králové" z Hluku, Kunovic a Vlčnova.

Možná už jste něco zaslechli, pokud ano i ne, máme pro vás přesnou a oficiální zprávu. Na státní svátek 8. května se sjedou na Sv. Antonínek mezi Ostrožskou Lhotu a Blatnici tři králové z letošních jízd králů - tedy, jak je všeobecně známo, z Hluku, Vlčnova a Kunovic.

K této informaci, která proběhla i některými médii, bych mohl dodat ještě několik zajímavostí. Nejdříve asi jména králů. Hlučana Lukáše Šimčíka zřejmě mnozí znáte, z Kunovic přijede Miroslav Duda, z Vlčnova Petr Šobáň.

Nečekejte žádný velký a pompézní program,  z toho, co vím, půjde spíše o skromnější akci. Králové přijedou, podepíší pamětní list a během hodinky zase odjedou. Celá akce má ze všeho nejvíce symbolický význam, zástupci všech tří míst chtějí ukázat dobrou vůli k další spolupráci, a především - co si budeme vykládat - "zpropagovat" pro turisty své jízdy králů.

Osobně si myslím, že to může být pro vás, diváky a poutníky, příjemná procházka v den volna. Navíc uvidíte, že Antonínek se poněkud změnil, protože na něm vyrostl nový polní oltář. Kromě procházky se ale možná dočkáte i cimbálové muziky, protože zástupci Kunovic slíbili, že cimbálovku přivezou - tak uvidíme.

Jednání probíhalo také s blatnickým farářem P. Zdeňkem Stodůlkou, který je fakticky hlavním "správcem" Antonínku. Jelikož jsem byl tomuto jednání přítomen, můžu prozradit, že P. Stodůlka měl velký zájem se tohoto setkání králů účastnit. Bohužel jde ale ve stejný den pěší pouť na Velehrad se svými farníky, proto se z účasti na Antonínku omluvil.

Ještě možná pár slov o společné prezentaci Hluku, Kunovic a Vlčnova. Tato prezentace se docela rozjela, zástupci radnic byli v Českém rozhlase Brno a brzy by se měli objevit také v televizi.

Všechna tři místa se představila rovněž zlínským novinářům na tiskové konferenci krajského úřadu, tedy na tiskovce krajského hejtmana Libora Lukáše. Této "akci" jsem přihlížel, byla to docela dobrá možnost na reklamu, byť zástupci všech tří radnic měli na prezentaci dohromady maximálně deset minut.

Za Hluk promluvil místostarosta Antonín Kočí, mezi novináře jsme rozdali také několik letáků i dalších informací o Hluku, a zároveň vyjádřili připravenost kdykoliv poskytnout další informace. Čekal jsem, že novináři se budou ptát více, ale po většinu času jen mlčeli. A to jak v případě tiskovky hejtmana, tak poté při "královské" prezentaci.

Jinak jsem rád, že kraj se snaží jízdám králů s reklamou pomoci, v květnovém čísle krajského zpravodaje (který má určitě náklad desítek tisíc kusů) je například  hlucká jízda králů na krásné titulní fotografii.

Nakonec bych snad jen dodal, že reklama i turisté jsou určitě důležití, nejdůležitější ze všeho ale je, jaký vztah  k pradávné tradici jízdy králů budou mít samotní Hlučané, kluci, kteří se jízdy účastní i jejich rodiče. Pokud by "vyhasl" tento vztah, jsou společné prezentace králů a humbuk kolem nich úplně zbytečné.

RB

Datum vložení: 5. 12. 2016 15:08