Slavnostní vysazení Lidické hrušně

Typ: náš tip
MO KDU–ČSL v Hluku a Město Hluk zvou tuto sobotu 22.4.2017 všechny občany na slavnostní vysazení stromu - Lidické hrušně. Akce se uskuteční v 11:30 na parkovišti před koupalištěm.

Lidická hrušeň je živoucím pomníkem válečných událostí. Jako jediný ovocný strom uprostřed obce přežila vypálení Lidic 10. června 1942. Původně stála vedle mostku u obecní studny na návsi pod kostelem stará hrušeň. Když uschla, obecní strážník Václav Vandrdle ji vykopal a v roce 1941 místo ní spolu s místní občankou Annou Pekovou vysadili tři nové stromky. Při následném srovnávání obce se zemí pak hrušeň šťastnou shodou okolností unikla zkáze, která jinak čekala ostatní ovocné stromy v Lidicích: Když totiž Němci vyhazovali do povětří mohutné zdivo blízkého kostela sv. Martina, tlaková vlna a letící trosky zlomily stromku korunu takovým způsobem, že ho potom demoliční čety pokládaly za mrtvý. Hrušeň však přežila, i když poškození zůstává na kmeni patrné podnes. V roce 2001 se místnímu občanu Antonínu Nešporovi (pan Nešpor osobně hrušeň v sobotu do Hluku přiveze) podařilo na základě vyprávění své matky, dobových fotografií a osobního svědectví tehdy ještě žijící paní Pekové s jistotou určit, že hrušeň, rostoucí v areálu Památníku Lidice, je jedním z oněch stromků, sázených o šedesát let dříve, a tedy živým symbolem zničení i zmrtvýchvstání Lidic.

lidice

Vytvořeno: 21. 4. 2017