Dolňácké slavnosti: Den D nastal!

Po třech letech začaly v Hluku opět Dolňácké slavnosti, jejichž součástí je jízda králů i festival dechovek. Účastníci se můžou těšit na celou řadu akcí, které dnes začaly mší na Babí hoře.

Přemýšlím, co psát nejdříve, informací, o kterých by bylo možné psát, je opravdu hodně. Vyberu z nich tedy alespoň některé, které vás snad budou zajímat.

Snad bych se mohl zmínit o atmosféře v Hluku, v ulicích je už cítit, že slavnosti začínají a mnozí lidé se na ně skutečně připravují. Večer jsem viděl nemálo lidí, kteří uklízeli před svými domy, dělali také poslední úpravy na svých domcích a snažili se, aby na slavnosti byli skutečně připraveni.

Také po organizační stránce je všechno připraveno. Poslední jednání Výboru Dolňáckých slavností jsme měli ve středu a jako jeho účastník můžu prozradit, že panovala pracovní, ale zároveň i přátelská atmosféra. Bylo příjemné sedět za jedním stolem s lidmi, kteří dělali práci pro Dolňácké slavnosti s evidentním potěšením a snahou na všem se domluvit.

Proto jsme se také rozcházeli nejen s přáním, aby všechno dobře dopadlo, ale také s přesvědčením, že jakékoliv problémy - pokud by se vyskytly - se dají řešit v klidu a bez zbytečných emocí. Samozřejmě největší obavy panovaly kolem počasí, ale všichni jsme věřili, že se snad nepokazí.

A nyní několik konkrétních informací. Mohl bych začít počasím, pokud by nastala mokrá varianta, program se neruší, ale vše se přesouvá do sportovní haly. Samozřejmě nedělní jízda králů se pojede za každého počasí, kluci, kteří pojedou na koních, se už těší, král i jeho rodina jsou perfektně připraveni - dnes po poledni jsem si s nimi povídal na zahradě a byl jsem příjemně překvapený, jak vše v klidu zvládají.

Samotný program slavností začal dnes v šest hodin večer mší na Babí hoře. Byl jsem se podívat, na mši přišlo docela dost lidí a myslím, že se vydařila. Vyhrávala dechová hudba Polahoda, pan farář mluvil mimo jiné o tracicích a svém přání, aby se podařila i tradice jízdy králů předat také dalším generacím. Počasí bylo přímo parné, několik lidí se chránilo deštníky. Kéž by vydrželo. Fotky ze mše najdete samozřejmě brzy tady na stránkách.

Páteční program  začíná 15.30 u tvrze, určitě se přijďte podívat na vystoupení dětských souborů. Kromě všech hluckých dětí se předvedou také děti z Buchlovic, z Veselí a Trenčína. Večerní program začne v osm večer, a to hned na dvou místech. U tvrze vystoupí známý soubor Ondráš, na Památkových domcích bude hrát CM Dolňácko. Neseďte doma, zajděte třeba i na obě místa, na domcích se bude určitě hrát dlouho do večera.

Sobotní a nedělní program je prakticky nepřetržitý, ať přijdete kdykoliv, budete mít co navštívit a na co se dívat. Mimochodem, podrobný program najdete také tady na stránkách, když budete v Hluku, kupte si mimořádné číslo Hluckých novin, kde kromě detailního programu najdete mnoho dalších informací.

Volalo mě několik prodejců, kteří se ptali na možnost v Hluku prodávat, tedy i touto cestou jim vzkazuji, že přijet prodávat může kdokoliv. Pořadatelé na místě vám řeknou, kde můžete prodávat, za páteční prodej se žádný poplatek neplatí, v sobotu a v neděli poplatek je, ale nevím jaký.

Ještě jsem si vzpomněl, že trošku panují pochybnosti o tom, odkud vyjede král a jak je to vlastně s časem kolem jízdy králů. Tedy, v neděli v osm hodin ráno vyjede královská družina na koních k domu krále. V půl deváté se tady zastaví, vezme krále mezi sebe a pojede na radnici. Tady v devět hodin dostane družina povolení od starosty. Upozornění: tradice říká, že do této doby by jezdci neměli mít žádné vyvolávky.

Po deváté přijde jedna novinka. Jízda králů se posune na náměstí, kde budou všichni oficiální hosté. Každý z jezdců pronese do mikrofonu vyvolávku a pak už se vydá na cestu městem. Jízda skončí kolem půl druhé, kdy se kluci zařadí do krojovaného průvodu u dolní hospody. I z tohoto průvodu ale určitě od nich zazní vyvolávky. Tento průvod, v němž chodí stovky krojovaných Hlučanů, vyrazí na stadion, kam přijde před půl třetí.

Pořadatelé prosí všechny v průvodu, aby se nezastavovali na hřišti před hlavním pódiem, mohli by ale chvíli postát po obou stranách pódia - vznikla by tak poprvé velká fotka krojovaného Hluku. Poté už samozřejmě začne na hřišti hlavní program, který bude podle mého názoru velmi zajímavý.

Co ještě napsat? Možná pořadí dechovek, které budou vyhrávat v sobotu odpoledne na hřišti. Začne domácí Kosenka, následovat budou Žadovjáci, Boršičanka, Fryštácká Javořina, Zahorienka a Šarovec. Festival dechovek začíná v sobotu ve 14.30, ale  už v 13:30 začne hrát jako "předskokan" DH Lhoťanka.

Vidím, že článek už je hodně dlouhý, budu končit. Co na závěr? Zkuste si Dolňáckých slavností užít, buďte na sebe vzájemně vlídní a snažte se vycházet vstříc.  Kolem nás je všude tolik blázince, stresu a spěchu, že snad má smysl se na následující tři dny trošku zastavit a být v pohodě. Vždyť další slavnosti budou až za tři roky - a ruku na srdce, kdoví, co se za tři roky stane. Minimálně budeme o dlouhé tři roky starší. Užijme si tedy dnešní mladosti!

Samozřejmě, pokud chcete cokoliv vědět, zavolejte mi na 602 433 970, budu se vám snažit pomoci.

RB (radekbartonicek@klikni.cz)

Ps. Ještě dvě krátké informace, ke kterým se určitě podrobně vrátím po slavnostech. První informace se týká zbrusu nových internetových stránek, adresa je www.dolnacko.cz Určitě se podívejte, najdete tady zajímavé informace přímo z Hluku.Stránkám samozřejmě fandím a budu se jim snažit dělat co největší reklamu.

A stejně tak bych chtěl udělat reklamu nové knížce Marie Plačkové, jde o výpisky z kroniky let 1960 až 1980. Velmi zdařilá knížka s výbornou grafikou bude na slavnostech ke koupi, tak neváhejte a pořiďte si ji do vlastní knihovny. Myslím, že Hlučané by si ji měli koupit takřka povinně.  A pokud jde o přespolní, také nebudou litovat, minimálně se dozví mnoho zajímavého z historie jednoho pěkného slováckého městečka.

Datum vložení: 5. 12. 2016 15:24