Dolňácké slavnosti jsou v plném proudu, přijďte se podívat

Jubilejní 20. Dolňácké slavnosti mají za sebou začátek - a začátek, který se vydařil po všech stránkách. Přijďte se do Hluku podívat, dnes i zítra tady najdete bohatý program, který vrcholí jízdou králou.

Ono se snad modlení u Sv. Antonínka opravdu vyplatilo. Když se před několika týdny králové z Hluku, Kunovic a Vlčnova setkali u Sv. Antonínka, snad nejvíce si přáli pěkné počasí pro své jízdy. A zatím to vychází!

Nad Hluk sice přišla ze čtvrtka na pátek bouřka, která přinesla docela velký déšť, jenže v pátek odpoledne se počasí umoudřilo. Kapky přestaly z nebe padat, vítr se s příchodem večeru uklidňoval a naopak převahu získávalo sluníčko. Přišel opět příjemný letní den!

Radost z pěkného počasí jakoby se přenesla na účinující i diváky. Výsledkem byl krásný první den Dolňáckých slavností, na které přišly tisíce lidí. Snad nikdy jsem neviděl například u tvrze tolik lidí jako při večerním vystoupení souboru Ondráš. A podobné to bylo také na Památkových domcích, kde vyhrávala CM Dolňácko. Zapomnět bych neměl ani na bigbít, na hřišti  se rozjela už legendární regionální skupina Gong.

Ondráš se dočkal vřelého přijetí diváků, kteří výkony muzikantů i tanečníků odměnili dlouhotrvajícím potleskem. Ten se ještě zvýšil poté, co zástupce Ondráše upozornil na rozhodnutí ministryně obrany tento armádní soubor zrušit. Následovaly další ovace, ve tvářích některých členek souboru jsem si všiml upřimného dojetí. Nebylo divu, že po tak úspěšném vystoupení diváci podepisovali petici za záchranu Ondráše.

Ještě ale než začal večerní program, představily se divákům děti. Právě před jejich vystoupením hrozilo, že se budou muset stěhovat do sportovní haly, ale nakonec se nic takového nestalo. Děti vystoupily v parku u tvrze a dočkaly se velkého potlesku. Když jsem poslouchal ohlasy, nebyl mezi nimi jediný, který by si dětský blok nepochvaloval.

Tolik tedy rychlé a stručné zpravodajství z Dolňáckých slavností. Neváhejte a přijeďte, věřím, že se vám v Hluku bude líbit. Dnešní program začíná už v devět ráno, veškeré podrobnosti najdete na hlavní stránce města Hlku pod odkazem Dolňácké slavnosti. Případně mi zavolejte na telefon 602 433 970.

Rád bych ještě upozornil, že v neděli se z Hluku ozve i redaktor Českého rozhlasu Pavel Kudrna, který bude referovat o slavnostech na stanici Praha. Rozhlas má dokonce v Hluku svůj stan se štábem, za což jsme této ctěnné instituci vděčni. Vstupy v Hluku by se měly objevovat ve vysílání po celý den, po deváté hodině promluví do rozhlasu i paní Marie Plačková, hlucká knihovnice a autorka několika pěkných knížek o historii Hluku.

Jak se dívám na oblohu nyní, v sobotu brzy po ránu, obloha je jasná a žádné nebezpečí v podobě dešti na ní nevidím. Navíc díky včerejšímu dopolednímu dešti klesla teplota o nějaký ten stupeň níž, což ocení ze všeho nejvíc krojovaní.

Nakonec snad jen podotknu, že jízda králů vyjede v neděli po osmé od tvrze a do odpoledne bude jezdit po Hluku. V půl druhé vyjde z dolního konce velký průvod, v němž budou mimo jiné stovky krojovaných Hlučanů. A v půl třetí začíná na hřišti hlavní odpolední program, v němž uvidíte i uslyšíte mnoho muziky a tance. Samozřejmě po celý víkend se koštuje víno, prohlíží výstavy a v památkových domcích probírají a ukazují lidové ornamenty.

Tedy - jste zváni. Pěkný víkend!

RB

FOTO: RB - www.slovackoDNES.cz