Dolňácké slavnosti získávají přesnější podobu

V úterý jednali na tvrzi členové přípravného výboru Dolňáckých slavností. Program slavností tak získává konkrétnější podobu, i když na řadě věcí bude třeba ještě pracovat.

I když je teprve leden, přípravy na Dolňácké slavnosti jsou v plném proudu. Svědčilo o tom i další jednání přípravného výboru Dolňáckých slavností, jehož členové se setkali v úterý odpoledne na tvrzi. Informací, které na jednání zazněly, byla celá řada, proto se je pokusím sepsat do několika bodů.

1. Na jízdu králů je zatím přihlášeno 23 jezdců ročníku 1990, plus čtyři další ze starších ročníků. Je ale možné, že se přihlásí další zájemci. Více jasno by mělo být teď v neděli, kdy se všichni potencionální jezdci sejdou na tvrzi.

2. Stále více se upřesňují jména vystupujících. Některé soubory se ale ještě vybírají, případně se s nimi vedou jednání, kdy a jak přesně se představí.

3. Pokud jde o vystoupení Hlučanů, vše nasvědčujeme tomu, že by se měly představit všechny folklorní skupiny, ať už jde o ty, kteří se scházejí pravidelně nebo jen občas. Tedy, počínaje malými dětmi, přes vystoupení mužů i žen až po tančení dospělých párů. Pokud jde o samotné tančení párů, schůzka ukázala, že bude mimo jiné nutné najít vedoucího, který s nimi program nacvičí.

4. Diváci také zřejmě uvidí všechny hlucké hráče dechovkových souborů, nyní se jen upřesňuje, kdy a kde přesně vystoupí, a jak dlouhé jejich hraní bude. Místostarosta Hluku Antonín Kočí všechny ujistil, že město má zájem, aby domácí dechovka dostala na slavnostech své místo. Reagoval tak na obavu zástupce dechové hudby Šarovec, zda se s nimi vůbec v programu počítá.

5. Místostarosta stejně tak zopakoval své prohlášení z minulé schůzky přípravného výboru i ze schůzky k jízdě králů, že město se bude snažit všemi možnými způsoby pomoci a přispět k tomu, aby se jubilejní Dolňácké slavnosti vydařily.

6. Během slavností bude možné navštívit hned několik výstav ve škole. Tématicky půjde například o historii slavností, přehlídku místních malířů i výstavu harmonik, na které hrávali Hlučané.

7. Naplánovaný je také košt vína. Na něm by se měli prezentovat především hlučtí vinaři, nyní se upřesňuje místo, aby samotný košt proběhl v co nejdůstojnějších podmínkách.

8. Během slavností budou po městě stánky. Město si ale pohlídá, co v těchto stáncích bude, mělo by jít výlučně o zboží, které nebude slavnostem dělat ostudu, tedy prostor budou mít například stánky s výrobky lidových řemeslníků.

9. Do slavností bude hotové také zcela nové zastřešené pódium, které má být umístěno u tvrze.

10. Na úterním jednání se objevily také kartičky, které by měli nosit během slavností všichni účinkující. Tyto kartičky ještě budou zřejmě dodělány tak, aby se zabránilo jejich kopírování.

11. Pokud jde o vystoupení konkrétních souborů, lze zatím jejich jména spíše jen nastínit. Takřka jistě vystoupí velmi známý soubor Ondráš z Brna, osloveny byly také dechové hudby Moravanka a Bojané. Samozřejmě se počítá se Šarovcem i Kosenkou. Určitě přijede i jedna dechovka ze zahraničí, její jméno zatím není definitivně jasné. A počítá se také s nějakým slovenským folklorním souborem.

12. Novinkou bude velmi zajímavé vystoupení verbířů. Jejich přehlídka je naplánovaná na nedělní dopoledne před tvrz.

13. Během slavností by měly být oceněny nejvýznamnější hlucké osobnosti, o koho půjde, není zatím rozhodnuto.

14. První brožurky se základními body programu jsou už k dispozici na radnici a byly také rozdány mezi návštěvníky lednového Veletrhu cestovního ruchu v Brně. Další brožurky, už se zcela konkrétním programem a seznamem vystupujících, budou v dubnu.

15. V příštích týdnech budou osloveni zástupci různorodých médií s cílem, aby se o Dolňáckých slavnostech a jízdě králů dozvědělo co nejvíce lidí. Vyjde také mimořádné číslo zpravodaje, věnované právě této události.

Tak to jsem se pokusil - možná trošku "úřednicky" - sepsat nepodstatnější informace z úterního jednání přípravného výboru. Pokud máte někdo nějaký dotaz nebo připomínku, můžete mi zavolat na číslo 602 433 970.

A na konec si dovolím jednu diplomatickou poznámku. Dosavadní schůzky kolem Dolňáckých slavností i jízdy králů ukazují, že ne vše pochopitelně běží hladce, bude nesmírně záležet na přístupu řady konkrétních lidí.
Jak ale v úterý řekla jedna z členek výboru: I daleko menší místa než je Hluk se dokáží na své slavnosti "vyšňořit" a výborně je připravit, protože mnozí tamní občané berou takovou prezentaci jako otázku cti a vůle. Myslím, že není důvod nevěřit, že Hluk by se nedokázal "vyšňořit". Pomáhejme tedy (a zároveň držme palce) všem, kteří ponesou na svých bedrech nelehký program i organizaci Dolňáckých slavností a jízdy králů.

RB

Datum vložení: 5. 12. 2016 14:28