Společná prezentace jízdy králů

Snímek ze společného setkání

Zástupci Hluku, Kunovic a Vlčnova se dohodli na společné prezentaci letošní jízdy králů. Jde o výjimečnou chvíli,protože rok 2008 je rokem, kdy se uskuteční tato tradice krátce po sobě na všech třech místech.

Ještě nedávno by taková zpráva vyvolala pobouření na vsi. Časy se ale mění a tak rivalita mezi některými obcemi půjde tentokrát stranou. Hluk, Vlčnov a Kunovice se rozhodly, že budou společně propagovat jízdy králů v médiích.

Dohodli se na tom místostarosta Hluku Antonín Kočí, starosta Vlčnova Jan Pijáček a místostarostka Kunovic Ivana Májíčková.

Zároveň bych rád upozornil, že hlucká radnice připravuje vlastní prezentaci Hluku a jízdy králů, o které vás budeme brzy podrobně informovat. V každém případě je snahou všech, kteří se na tomto podílejí, neudělat Hluku ostudu a naopak upozornit veřejnost, že hlucká jízda králů není o nic horší než jiné, které jsou možná známnější.

RB

A tady už je tisková zpráva, kterou vydali po schůzce zástupci Hluku, Kunovic a Vlčnova:

Na Slovácku se uskuteční setkání tří králů

Jednou za šest let se na Slovácku – ve Vlčnově, v Kunovicích a v Hluku - konají tři jízdy králů v jediném roce. Každá jízda má jiný interval: vlčnovská se koná každoročně, kunovická jednou za dva roky a v Hluku se tato starobylá slavnost koná jednou za tři roky.

Výjimečný rok nastává právě letos a milovníci lidových zvyků, krásy koní, krojů, muziky, dobrého jídla  a  pití  si mohou vybrat, kterou ze tří jízd si nenechají ujít, nebo zda si udělají od 18. května, kdy se koná Jízda králů v Kunovicích, soukromý kalendář královských jízd. Ve Vlčnově pojede král obcí 25. května, hluckými ulicemi pojede průvod královských jezdců 6. července.

V  pondělí 11. února se ve vlčnovských búdách sešli představitelé královských měst Kunovic a Hluku  a obce Vlčnova a dohodli se na společné propagaci unikátních tří Jízd králů a vzniku takzvaného královského trojúhelníku, vytvořeného pomyslným propojením míst, kde se Jízdy králů konají.

Pořadatelé se mimo jiné dohodli, že zorganizují vzájemná setkání všech tří králů a jejich družin – na Slovácku se tak vlastně bude konat Tříkrálovský summit.

Společným postupem při propagaci slavností chtějí jejich organizátoři přilákat více turistů do našeho regionu a letos je k tomu díky naplnění šestiletého intervalu výjimečná příležitost. Všechny tři Jízdy králů vycházejí ze stejné tradice, ale všude je tato slavnost zasazena do jiného rámce doprovodných aktivit a tím je vlastně každá jiná.

Ta vlčnovská je známá neopakovatelným předvečerem Jízdy králů ve vlčnovských búdách s úžasnou atmosférou vytvářenou cimbálovými muzikami. Kunovice se věnují připomenutí krásy koní a zajímavé projížďky na koních i povozech jsou svátkem všech milovníků těchto nádherných zvířat. V Hluku se Jízda králů přeměnila v  Dolňácké slavnosti a  tamní festival dechovek je pro milovníky tohoto žánru opravdovou slavností.

Letošní rok je vskutku výjimečný a všichni příznivci Jízd králů na Slovácku by si neměli nechat ujít příležitost porovnat rozmanitost jednotlivých slavností a hlavně si té krásy užít vrchovatou měrou. Další příležitost budou mít diváci až v roce 2014!

Datum vložení: 5. 12. 2016 14:30