Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:8
DNES:887
TÝDEN:3385
CELKEM:1748598
vítr | Z, 6.57 | m/s |
tlak | 1020 | hPa |
vlhkost | 56 | % |
srážky | 1.76 | mm |
Návštěvnost:
ONLINE:8
DNES:887
TÝDEN:3385
CELKEM:1748598
Vysoutěžená cena za realizaci rekonstrukce firmou Stavby Vanto činila 62 mil. Kč. Jak všichni dobře víme, pokud rekonstruujeme starý dům či jinou letitou stavbu, nese to s sebou zpravidla realizaci prací, se kterými se v původním projektu nepočítalo. Toto potkalo i nás na tvrzi. K pracím dle projektu, který vznikal téměř čtyři roky, se přidávaly další, případně docházelo k výměnám materiálů s ohledem na delší životnost či odolnost. Výčet těchto doposud známých navýšených nákladů je následující:
Střecha
Je nutná generální rekonstrukce krytiny, včetně úžlabí, hřebenáčů, svodů a doplnění hydroizolační fólie. Střechu bude potřeba po částech rozebírat až na trámy, položit izolační fólii, nové latování, oplechování budníků či úžlabí. Naštěstí samotná krytina je z valné části v pořádku a bude použita opětovně. Pouze popraskané kusy v důsledku pokládání nové izolační fólie budou nahrazeny. Zde podle posouzení pokrývačských mistrů odhadujeme 10–15% nové krytiny. Pozitivem je stav trámů, které byly ošetřeny a jsou plně funkční. I tak je na pracích spojených se střechou odhadovaná cena 4,5 mil. Kč. Přesnou cenu budeme znát po vysoutěžení veřejné zakázky.
Zámecká kavárna
Kompletní rekonstrukce prostor kuchyně a restaurace, včetně vybavení na míru. Zde se bavíme o odhadní ceně 4,8 mil. Kč. Konečná cena bude známa po vysoutěžení veřejné zakázky.
Fasáda na nádvoří
Sanace vlhkosti, oprava fasády po stavebních úpravách, finální nátěr – 1 mil. Kč.
Balkon (ochoz)
Na začátku prací bylo zjištěno, že celá hydroizolace ochozu je nefunkční, do ochozu zatéká (opadává omítka a drolí se pískovcové prvky) a je třeba jej opravit. Z toho plyne vybourání původních pískovcových dlažeb, sanace vlhkosti, nová hydroizolace a položení původní ošetřené dlažby (popřípadě nová dlažba). To je další 1,8 mil. Kč.
Okna
Podle požadavků památkářů bylo nutné změnit kování a způsob těsnění. Tato změna vyšla na 300 tisíc Kč.
Zpevněné plochy na nádvoří
Na základě vizuální prohlídky rozhodla Rada města o kvalitnější a pohledově pěknější žulové dlažbě, která však byla dražší o 300 tisíc Kč oproti vysoutěženému typu.
Podlahy v sálech
Bylo rozhodnuto o odbourání pódia ve velkém sále (zvýšení kapacity) a bylo rozhodnuto o celkové výměně parket za nové celodubové velkoformátové. A to z důvodu vyšší odolnosti a pěknějšího vzhledu. Jedná se o navýšení o další 1,5 mil. Kč.
Kanalizace
Musí být realizováno nové napojení kanalizace Zahradní restaurace na hlavní řád. Navýšení o 150 tisíc Kč.
Stropy ve věži
Po vybourání původních stropů muselo být zvoleno jiné konstrukční řešení nových stropů a podlah, které si vyžádalo vícenáklady 400 tisíc Kč.
Jeviště
Zpevnění stropní konstrukce a nová podlaha po odstranění původního jeviště ve velkém sále. Navýšení o 600 tisíc Kč.
Studna
Oprava samotného kameniva a vytvoření horní prosklené nasvětlené části uprostřed nádvoří. Odhadovaná cena 500 tisíc Kč.
Prostory bývalé knihovny
Rádi bychom zde vytvořili muzeum mapující bohatou historii našeho města a městské reprezentativní prostory. Počítáme s investicí zhruba 500 tisíc Kč.
Energokanál
Přes celé nádvoří povedou rozvody všech sítí objektu v jednom kolektoru – energokanálu. Ze statických a prostorových důvodů bylo od původně plánovaného energokanálu upuštěno. Realizovat se bude v menším měřítku a tímto bylo ušetřeno 750 tisíc Kč.
Jak sami vidíte, jedná se o navýšení zhruba 15 mil. Kč bez DPH, což nám výslednou částku za rekonstrukci posouvá k 80 mil. Kč. Dokončení celé akce předpokládáme na konec listopadu letošního roku. To je dáno jak pracemi, které v původním projektu nebyly, tak i zapojením archeologů. Ti budou provádět průzkum celého nádvoří. Práce započnou s příznivým počasím a počítají s trváním minimálně šesti týdnů. Celý archeologický průzkum hradí ze zákona město.
Pozitivem je, že veškeré bourací práce jsou u konce a nyní nás čeká fáze výstavby. Skutečnost je taková, že se jedná o největší investiční a finančně náročnou akci města za poslední desetiletí. Financování celé akce je částečně hrazeno z dotací (20 mil. Kč MMR, 5 mil. Kč OPŽP) a zbytek z rozpočtu města. Jelikož v roce 2023 nebudeme mít tak velkou finanční hotovost k úhradě, budeme nuceni rekonstrukci dofinancovat z úvěru ve výši zhruba 40 mil. Kč. Za předpokladu současných daňových příjmů počítáme se splacením celé akce do konce našeho současného volebního období, tedy do konce roku 2026.
Ačkoliv se celková cena může zdát na první pohled vysoká, jsou to peníze investované do kulturní památky, která je symbolem města Hluk, a bude nám všem a generacím našich potomků sloužit další desetiletí.