Druhá vlna kompostérů do rodinných i bytových domů

Autor: Ondřej Kotačka

V roce 2023 se městu Hluk podařilo uspět se žádostí o podporu z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 na realizaci projektu „Prevence vzniku odpadů v městě Hluk“ a získat dotaci na pořízení 500 kusů kompostérů. Rozhodli jsme se nejprve dát příležitost požádat si o kompostér ty občany, kteří neměli kompostér z první vlny v roce 2018. Teprve poté přišli na řadu ostatní občané. Na výběr je ze dvou typů kompostérů – plastový o objemu 900 litrů a pozinkovaný s objemem 700 litrů. Zájem o ně byl především v prvních dnech značný. Za zvládnutí náporu při vydávání, i zachování slušnosti a častokrát chladných hlav, patří poděkování našim pracovníkům Pavlovi Kupcovi a Sašovi Žajdlíkovi. Kompostéry jsou stále k dispozici, stačí se zastavit na sběrném dvoře, podepsat smlouvu o výpůjčce a jeden kus je váš. Jen je třeba vědět, že není možné si brát kompostér a nevyužívat ho. Jeho hlavní myšlenkou je umístění na zahradě a plnění odpadem, který do něj patří a sníží tak množství v popelnicích se směsným komunálním odpadem. Tzv. BRKO, tedy biologicky rozložitelný a kompostovatelný odpad tvoří více než 30 % objemu nádob na SKO, a přitom je to jediný druh odpadu, který lze zlikvidovat v místě jeho vzniku, tedy v našich domácnostech. Věřte, že jeho separací mimo nádoby na SKO snížíte naplněnost i frekvenci vývozu vašich nádob, což bude od příštího roku určující pro stanovení poplatku za svoz a likvidaci odpadů z vašeho domu.

A k čemu že nám kompostéry jsou? Kompostování je skvělý způsob, jak získat kvalitní půdní hnojivo, které bude mít blahodárné účinky na vaši zahradu. Při používání zahradního kompostéru předcházíme vzniku odpadu, spoříme tak náklady na jeho svoz a zpracování. Kompostér slouží nejen ke zpracování trávy a listí ze zahrady, ale i rostlinných zbytků z kuchyně, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny, kávové sedliny, skořápek od vajec. V součtu se jedná o nezanedbatelné množství. Majitel rodinného domu, případně bytu se zahradou, má nárok na jeden kompostér. Díky kompostéru zdarma získáte hnojivo, které dá vaší zahradě bohatou výživu. Zahrada se vám odmění vyšší a kvalitnější úrodou. Navíc sami víte, co jste v kompostéru zpracovali, proto budete hnojit s pocitem, že své zahradě dáváte to nejlepší.

A jak správně kompostovat? Správné kompostování je snadné, stačí dodržovat čtyři základní pravidla:

• Správná velikost materiálu – Hůře rozložitelné materiály jako dřevo, stonky starších rostlin, tvrdší části zeleniny apod. zmenšete před přidáním do kompostéru na velikost palce. Čím menší materiál bude, tím rychleji se rozloží. Snazší bude také jeho překopávání.

• Kompostování a směšování všech materiálů – Měkké, šťavnaté a zelené materiály (hnůj, posečená tráva, kuchyňský odpad apod.) směšujte s hnědými, tvrdými a suchými materiály (dřevní štěpka, piliny, hobliny, listí, sláma atd.) Ideální poměr je 1:1.

• Dostatečný přístup vzduchu – O to se postarají otvory v kompostéru a různorodá struktura uloženého bio materiálu (stonky, skořápky, drobné větvičky atd.). Nezapomeňte ani na překopávání (2–3x za celou dobu, pokud chcete kompost do roka. Pokud chcete mít kompost rychleji, už do 4 měsíců, překopávejte alespoň 1× týdně).

• Správná vlhkost materiálu – Regulujte nadbytek vlhkosti přidáním suchého materiálu a vyvětráním celého kompostu. Nedostatek vlhkosti vyřešíte přidáním vlhkého materiálu a vody.

Ať vám kompostéry bezchybně a dlouze slouží. I díky vám bude v našem městě méně odpadu. Vážíme si, že do toho jdete s námi.