Nové webové stránky města

Autor: Ondřej Kotačka

Na jednom z podzimních jednání rady města bylo rozhodnuto o modernizaci městských webových stránek, které by tak prošly výraznou obměnou po sedmi letech. Rozhodli jsme se pokračovat ve stávající spolupráci s firmou Galileo, která by nám vytvořila stránky podle našich představ a současných trendů. Na ten popud vznikla skupinka, ve které byla možná budoucí podoba webu diskutována a řešena jak z pohledu grafického, tak i obsahového a praktického pro zobrazování nejen v počítačích, ale i v mobilních telefonech.

Hlavní cílem bylo zjednodušení a zpřehlednění jednotlivých rubrik. Důraz jsme dávali i na hlavní obrazovku, kterou jsme nechtěli mít přeplněnou informacemi, které lidé nevyhledávají a nemají na městských stránkách co dělat. Na jedno kliknutí se tak můžete dostat do hlášení rozhlasu, na úřední desku či k výpisům z rady či zastupitelstva. Ve stručném výčtu se dozvíte o šesti nejčerstvějších aktualitách, v kalendáři najdete zaznamenány všechny akce s možným proklikem na plakát k nim. Do rychlých odkazů jsme pak umístili jednotlivé instituce a dokumenty, které mají své vlastní stránky, na nichž najdete veškeré potřebné informace.

Rozhodli jsme se pro šest hlavních ikon (oblastí), do nichž jsme po řadě sezení a debat zařadili dané podsložky. Ve složce Aktuálně najdete aktuality z dění ve městě, hlášení rozhlasu, úřední desku či smuteční oznámení. Rubrika O městě patří představení Hluku s jeho spolky, informacím pro turisty či lékařům a sociálním službám ve městě. Nejobsáhlejší je ikona Pro občany, kde jsme se s maximálním zájmem snažili přehledně rozdělit informace týkající se městského úřadu a samosprávy. Najdete zde rovněž rezervační systém pro vaše akce, formuláře ke stažení, archiv Hluckých novin či detaily k podporovanému příspěvku na rekonstrukci, výstavbu nového RD a demolici s následnou výstavbou RD. Složka Kultura je poté výčtem připravovaných akcí, besed, divadel, kin, vystoupení či koncertů s bližšími informacemi a přehledným plakátem Kam za kulturou na následující dva měsíce. Poslední oblastí bohatou na obsah, jsou Fotky a videa, kde ve dvanácti kategoriích najdete jedinečné momentky a záznamy uskutečněných akcí.

Součástí nových webových stránek a zřízení oddělení kultury byl i vznik Youtube kanálu Hluk aktuálně, kde budete moct nalézat záznamy z kulturního dění všeho druhu, které bylo doposud k vidění pod hlavičkou organizace Sport Hluk. V mobilní verzi jsme se rozhodli nevyužívat šest hlavních ikon, které de facto zakrývaly celý displej telefonu, ale jdeme cestou tzv. hamburgerového menu. V levém horním rohu rozbalíte nabídku menu a přehledně se dostanete, kam vás srdce táhne. Pro mobilní užívání je tato funkce zcela zásadní, avšak maximálně uživatelsky přívětivá a jednoduchá.

Za spolupráci s návrhy a laděním webu bych moc rád poděkoval Karlovi Bojkovi, který odvedl tu nejvíc mravenčí práci a veškeré informace učesal do současné podoby. Stejně tak děkuju Zdenkovi Horákovi, Tomášovi Mátlovi a Michalu Malinovi, kteří byli odbornými garanty po stránce programátorské, praktické i grafické. A vám všem děkuju za trpělivost, kterou jste při úpravě stránek měli. Věřím, že se stránky budou líbit a splní náš požadavek na moderní a přehledný web pro moderní obec.