Jízda králů na seznamu světového kulturního dědictví lidstva UNESCO (2011)

Jízda králů na seznamu světového kulturního dědictví lidstva UNESCO (2011)

Pro náš Hluk, stejně jako pro sousední Vlčnov, Kunovice a Skoronice u Kyjova je to historická událost. Naše slovácká jízda králů totiž byla v neděli 27. listopadu 2011 zapsaná na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO. Rozhodli o tom delegáti ze 78 států na konferenci UNESCO na indonéském ostrově Bali.

"Tak to máme!" psala přímo z Indonésia Vlasta Ondrušová, která zastupuje na zasedání Českou republiku, těsně poté, co delegáti nominaci jízdy králů odhlasovali.

Rozhodnutí této světové organizace znamená, že jízda králů byla uznána jako zcela výjimečná a mimořádná tradice, která nemá nikde obdobu.

Naší zemi, stejně jako našemu městečku, nepřinese žádné finanční prostředky, ale o ty v této záležitosti nešlo. Lze očekávat větší zájem turistů z České republiky i ze zahraničí, které takové prestižní ocenění vždy přitahuje.

Jízda králů má především větší naději, že v ní budou pokračovat také další generace. Součástí nominace byl totiž slib krajského zastupitelstva ve Zlíně a zastupitelstev u nás v Hluku, Vlčnově, Skoronicích a Kunovicích, že budou jízdu podporovat i nadále. Lze také čekat větší finanční dotace od českého ministerstva kultury.

Zápis na seznam světového kulturní dědictví je ale ze všeho nejvíce příležitostí se radovat a poděkovat všem, kteří tuto krásnou tradicí pomáhají udržovat. Zároveň je i možností, abychom vzpomněli na ty, kteří se o jízdu králů starali v minulosti a dnes už bohužel nejsou mezi námi.

TADY se můžete podívat na videoukázku, na které místostarosta David Hájek oznamoval zprávu o rozhodnutí UNESCO. "Je to ocenění naší historie, Hluku, je to veliký počit," říká David, který poděkoval starostovi Vlčnova Janu Pijáčkovi za práci na nominaci jízdy králů do vzpomínaného seznamu.

Další informace najdete například TADY.

Radek Bartoníček