Hluk má krále, přípravy na jízdu králů vypukly

Hluk má nového krále! Je jím jedenáctiletý Lukáš Šimčík! Jeho budoucí "družina" se dnes poprvé sešla, což je nejlepší důkaz toho, že přípravy na jízdu králů se právě rozběhly!

nternetové stránky Hluku vůbec jako první "médium" posílají do světa novou zprávu - tím, kdo se stává dalším  hluckým králem pro jízdu králů L.P. 2008, je jedenáctiletý Lukáš Šimčík! Právě on bude středem pozornosti jubilejních XX. Dolňáckých slavností, které začnou 4. července 2008.

"Těším se, z koně strach nemám, protože jezdím na koních, které má taťka," říká Lukáš, kterého baví také počítače a florbal. O jeho vztahu ke koním svědčí i jedna maličkost - část jeho osobní mailové adresy se skládá ze jména koně, kterého měl rád a jezdil na něm.

Lukášovi rodiče si evidentně synova "kralování" váží a dávají najevo, že udělají všechno pro to, aby Hlučané mohli být na svou jízdu králů nadále pyšní. "Člověk je králem jednou za život. Budeme se maximálně snažit, starosti s přípravou určitě budou, ale nebojíme se jich," prohlašuje otec, který jel jízdu králů třikrát.

První "seznamovací" schůzka

Lukáše jako krále viděla dnes poprvé také jeho možná budoucí družina, a to na vůbec první schůzce. Tato schůzka mohla na první pohled vypadat  jako obyčejné setkání většiny hluckých kluků, narozených v roce 1990.

Ve skutečnosti šlo ale o podstatně více, než jsou si možná zatím vědomi i samotní mladí kluci. Šlo o pokračování dávné tradice předků, o pokračování jízdy králů, která v minulosti byla k vidění na mnoha místech, ale teď už takřka vymizela - jedním z posledních míst, kde zůstává, je naštěstí i Hluk.

Zárukou tohoto pokračování jsou především Josef a František Pospíškovi, kteří se s obrovskou péčí věnují přípravě jízdy králů už mnoho let. Připraveni pomoc jsou i tentokrát, kluci dnes od nich slyšeli premiérové rady i upozornění.

První schůzka byla ze všeho nejvíce spíše nesmělým seznamovacím setkáním, kde se kluci dozvěděli nejzákladnější informace. Za čtrnáct dnů už ale budou muset závazně říci, kdo z nich chce na dávnou tradici navázat a na koni pojede, a kdo naopak zájem mít nebude.

V průběhu dalších měsíců by je mimo jiné čekaly samotné zkušební jízdy, protože dosud téměř nikdo z nich ještě na koni neseděl - a o tradici také skoro nic nevědí. Na schůzce se ale dozvěděli, že Hluk si zakládá na tom, aby kluci skutečně při jízdě králů na koni samostatně jeli a jejich koně nebyli drženi pomocníky, jak je tomu v sousedním Vlčnově.

Místostarosta Hluku Antonín Kočí všem přislíbil, že jim radnice vyjde při přípravách maximálně vstříc a poděkoval jim za účast na první schůzce. Zatím se zdá, že z ročníku 1990 by mohlo jet patnáct až dvacet hochů, další jezdce by mohli tvořit ještě někteří starší "borci".

Zcela jistě ale bude zajímavé pozorovat, jak se ani ne osmnáctiletí kluci a jejich rodiny k dávné tradici postaví. Jak ti, kteří si dnes nejvíce stěžovali na to, že schůzka v deset je pro ně příliš brzká, se nakonec "zmuží" a ukáží Hlučanům i mnohým návštěvníkům, co v nich ve skutečnosti je.

Jejich přípravy budeme pozorně sledovat a (nejen) na internetových stránkách o nich informovat. Držíme jim palce!

Radek Bartoníček

Král s rodinou, jeho "družina" měla první schůzku

Datum vložení: 5. 12. 2016 14:25