Hřbitovní 140
687 25 Hluk
DIČ: CZ00290939
Existuje víc jak dva tisíce druhů švestek, pološvestek, slív, rynglí či mirabelek a v regionech mívají různá označení: trnka, luskačka, durancija, pavlůvka, špendlík či gulovačka. A vězte, že švestka z Hluku není švestkou ve Vlčnově, kde je švestka to, co v Hluku pavlůvka.
Sušit či vařit trnky chtěly ženské. Chlapi - to ale nahlas z ryze praktických důvodů nemohli říkat – se snažili prosadit vaření v co nejmenším množství. Proč? Bylo jim jasné, že o co víc se trnek uvaří, „o to méň ostane na slivovicu“.
Vaření trnek (tedy povidel) bývalo dříve běžnou záležitostí, dnes se vaření trnek stává už jen tradicí. Z teorie víme, že do velikého, výhradně měděného, kotle se nasype potřebné množství (několik kbelíků) dobře uzrálých („zcvrkávajú sa u stopky“, říkala moje babička), kvalitních a odstopkovaných trnek. „Na dno sme dávali trochu vody, tak půldruhého litra, enom pro ten první moment“. Na prudkém ohni a za stálého míchání by měla směs probublávat. Po několika hodinách vznikne polohustá šťáva, podobná řídké marmeládě. Na pozvolném, citlivě polénkama živeném, ohni se směs znovu vaří. Vaří se dotud, až „trnky začnú tuhnút a jakdyž sa připalovat“. Ten cit pracovat s ohněm a umět povidla v pravou chvíli odstavit, ten byl dán dlouhou praxí a obecně platilo, že čím byly „trnky“ tmavší a hustější a čím lepší na „lizačce“ drží, tím déle vydrží.
Využili jsme komfortu nových muzejních domků a v premiéře „nasypali do kotla“, abychom teorii odzkoušeli praxí. Byli jsme nervózní, báli jsme se průběhu a konečného výsledku, ale vidina zážitku byla silná.
A nakonec - ani čerstvý krajíc chleba s voňavýma trnkama není k zahození.